Przejdź do treści

Jakość w niezależnym doradztwie finansowym

Jakość w niezależnym doradztwie finansowym – czyli przełamanie stereotypów i złych doświadczeń.

Wejście do Unii Europejskiej wniosło ze sobą nie tylko prawdziwą wolność, ale też nowe możliwości i świeży pogląd na rzeczy poprzednio zamknięte i nieosiągalne. Usługi finansowe również wkroczyły na nowe tory. W roku 2005 powstało kilka firm zajmujących się niezależnym doradztwem finansowym. Zatem jak Polak postrzega doradcę finansowego i jakie korzyści wynikają ze spotkania z owym doradcą?

Doradca Finansowy, według FECIF (The European Federation of Financial Advisers and Financial Intermediaries), to wszechstronnie wykształcony specjalista, którego celem jest ochrona majątku i bezpieczeństwo finansowe klienta, poprzez analizę jego potrzeb, dobór produktów do realizacji celów finansowych.

Czy Polacy ufają doradcom?

Wielu Polaków zrażonych dotychczasową nieprofesjonalną obsługą do dziś ma obawy przed obdarzeniu zaufaniem doradcy, który miałby w całokształcie zająć się odpowiednim zarządzaniem kapitałem rodzinnym. Tymczasem zaufanie to jedyna, logiczna forma do zbudowania bezpiecznego i efektywnego planu finansowego dla domowego budżetu. Oczywiście zaufanie buduje się latami, a więc i współpraca z doradcą powinna być długofalowa, cykliczna i uczciwa. Wtedy sama się obroni. Można zaufać tylko temu, kogo się dobrze zna, a więc doradca powinien być przyjacielem domu i rodziny, powinien znać jej cele i potrzeby. Dziś przyszedł czas na odbudowanie zaufania i tylko ci przetrwają na rynku finansowym, którzy udowodnią klientom swoje szczere, uczciwe intencje. Pomocny na pewno w tym będzie Kodeks Etyki Zawodowej Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, to uwiarygadnia działania. Niezbędne będą produkty finansowe dobrane do potrzeb i celów klienta, na miarę jego zamożności i sytuacji zawodowej. Dziś nadrzędną misją doradców jest wieloletnie partnerstwo z perspektywą.

,,Kiedy pokażesz komuś, czego chce, poruszy on niebo i ziemię, aby to zdobyć” /F.Bettger/

Współpracę rozpoczyna się zwykle od stworzenia analizy potrzeb, która pozwoli określić cele i priorytety klienta. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie produkty wybrane z rynku finansowego i opracowuje indywidualny koncept finansowy. Profesjonalni, licencjonowani doradcy, którzy potrafią w przejrzysty i klarowny a jednocześnie zrozumiały dla każdego sposób, przedstawić rozwiązanie pokazują korzyści z produktu, nie pomijając przy tym omówienia kosztów czy wykluczeń. Dziś doradztwo finansowe musi być rzetelne. Duża paleta produktowa pozwala dobrać najbardziej optymalne rozwiązania, dopasowane do potrzeb i możliwości klienta. Współpraca z doradcą zagwarantuje pewność, bezpieczeństwo i zysk całej rodzinie.

Co wyróżnia nowoczesne doradztwo finansowe?

Klient powinien otrzymać taki produkt finansowy jaki spełni jego oczekiwania, na jaki go stać i z jakiego będzie mógł korzystać tak, jak zaplanował, a pamiętajmy, że czasy się zmieniają, a potrzeby klienta weryfikuje życie. Wykwalifikowany doradca nieprzerwanie czuwa nad działaniem zakupionego programu. Zna potrzeby klienta, zmiany sytuacji i w każdej chwili gotowy jest pomóc. Taką role spełnia serwis finansowy, który zdecydowanie odróżnia prawdziwie jakościowe doradztwo od innych. Osobiście znam każdego z moich klientów, pamiętam imiona ich dzieci, wiem jak wabi się pies. Zadbałam
już o ich emerytury, każdy jest ubezpieczony a dziś rozpoczynam pracę z ich dziećmi, które dorosły i po założenia rodzin potrzebują własnych produktów. Współpraca z dużą, ilością partnerów, wyselekcjonowane produkty i wieloletni serwis finansowy zbudowały miedzy nami takie relacje, że dziś nic nie może ich zakłócić. Przeszliśmy razem obronną ręka, bez większych strat przez kryzys, udoskonalamy budżety domowe, aby klient mógł pozwolić sobie na więcej luksusu. Każdy powinien liczyć na wsparcie swojego osobistego doradcy, który w razie potrzeby, podejmie natychmiastowe działania, dobierze rozwiązania i wciąż będzie koordynował współpracą, mając dobro klienta na pierwszym miejscu. Często nie sprzedaż produktu, ale weryfikacja posiadanych umów czy znalezienie oszczędności w budżecie domowym to pierwsze działania doradcy. Prawdziwie niezależne doradztwo finansowe to przede wszystkim edukacja klientów, której niestety nie propagują polskie szkoły. Ekonomii nie uczy się na żadnym z etapów nauczania ogólnego. Tymczasem wiedza, to dziś najcenniejsza z posiadanych rzeczy na świecie i zadaniem doradców jest dzielenie się nią z klientem.

 Jakość usług finansowych

Oczywiście w dalszym ciągu będziemy spotykać na runku finansowym tych, którzy będą chcieli „coś wcisnąć”, ale szybko sami klienci wyeliminują tą pseudo-konkurencję. Jakość, doświadczenie i profesjonalizm da się zauważyć na pierwszy rzut oka. Szukajmy zatem licencjonowanych doradców finansowych, zwróćmy uwagę na studia jakie kończyli, czy są sygnatariuszami Kodeksu Etyki Zawodowej PIPUiF, którego FSM Polska jest członkiem, ile lat pracują w branży i ilu mają zadowolonych klientów. Sprawdźmy czy mają wystarczająco zróżnicowany portfel produktowy, rzetelnych partnerów i czy usługa ta jest bezpłatna. Każdą nieprawidłowość możemy zgłosić do KNF w celu jej wyjaśnienia. Korzystajmy zatem tylko z prawdziwie niezależnego doradztwa finansowego. Polecajmy naszych doradców swoim rodzinom, przyjaciołom, znajomym. Takie działania przyniosły w październiku br. firmie FSM Polska, którą mam przyjemność z duma reprezentować prestiżową nagrodę SUPERWIKTORII „za szerzenie prawdziwie niezależnego doradztwa finansowego, profesjonalizm i szerzenie jego wartości poprzez Akademię FSM”. Tych, którzy dziś szukają niezależnego doradztwa zapraszam do korzystania z usług naszej firmy na terenie całej Polski. Mimo dużej liczby klientów zawsze znajdziemy czas na profesjonalne spotkanie.

http://przedsiebiorcy.eu/jakosc-w-niezaleznym-doradztwie-finansowym/

art-5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *