Przejdź do treści

Gdy najemca zniszczy mieszkanie…..

Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi wyraźnie, że najemca jest zobowiązany oddać lokal w stanie niepogroszonym. To on, zgodnie z przepisami, odpowiada również za stan sanitarno – higieniczny oraz techniczny lokalu – czyli ma dbać o czystość, chronić przed dewastacją, nie przechowywać przedmiotów niebezpiecznych dla ludzi i pomieszczenia itp. Ma on też obowiązek dokonywać drobnych napraw. Ustawa szczegółowo określa, o jaki zakres prac chodzi. Tak więc najemca jest odpowiedzialny za naprawy i konserwacje:

Ustawa ponadto mówi, że: Najemca zobowiązany jest do dokonywania drobnych napraw i konserwacji na własny koszt, między innymi naprawy podłóg, wykładzin podłogowych, okien, drzwi, malowania ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, naprawy instalacji i urządzeń technicznych, legalizacji i wymiany wodomierza w lokalu. Na własny koszt najemca zobowiązany jest do usuwania awarii powstałych z jego winy.

Art 6. mówi natomiast, że:  przed zakończeniem najmu i opróżnieniem lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać obciążających go napraw.

Wszystko to oznacza, że właściciel ma spore podstawy do dochodzenia swoich praw, w przypadku zniszczeń. Te – o ile nie były dokonane wcześniej – obciążają lokatora.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/nieruchomosci/gdy-najemca-zniszczy-mieszkanie/nbf2cp

art-4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *