Przejdź do treści

Polacy niewiele wiedzą o finansach. Najgorzej jest z pożyczkami i debetami

  • przez

Polacy mają małą wiedzę o finansach i ekonomii. Z ankiety przeprowadzonej przez platformę edukacyjną Kapitalni.org wynika, że wiele osób nie wiele wie na temat posiadanych i zaciąganych pożyczek. Część osób ma problemy z odróżnieniem zarobku netto od brutto, a niektóre z nich nie wiedzą, na czym polega oprocentowanie lokat.

W badaniu, wykonanym przez firmę Maison & Partners na zlecenie serwisu edukacyjnego Kapitalni.org, sprawdzono zarówno samoocenę wiedzy finansowej Polaków, jak i faktyczny stan tej wiedzy. Z najnowszego raportu za 2018 rok wynika, że większość Polaków uważa, iż posiada wiedzę z zakresu m.in. gospodarowania domowym budżetem, płatności bezgotówkowych kartą czy ochrony danych osobowych w sieci.

Wiedza finansowa Polaków – raport i badanie Kapitalni.org
W najnowszym badaniu Polacy wydają się odrobinę pewniejsi swojej wiedzy finansowej niż w 2017 roku, szczególnie w przypadku:

  • płatności bezgotówkowych/płatności w internecie (2018: 76 proc. versus 2017: 67 proc.);
  • oszczędzania (korzystania z lokat i kont oszczędnościowych, 2018: 60 proc. versus 2017: 50 proc.)
  • ubezpieczeń (korzystania z produktów ubezpieczeniowych, 2018: 58 proc. versus 2017: 50 proc.).

Również same wyniki w teście wiedzy finansowej badani uzyskali nieco lepsze niż w 2017 roku. Poprawę odnotowano przy pytaniach o…

Czytaj dalej:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/wiedza-finansowa-polakow-badanie-kapitalniorg-listopad-2018/pw75pwx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *