Przejdź do treści

Propozycje rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym

Zmiany rozważane w kwestii emerytur

Szykują się zmiany w emeryturach. Po przeglądzie przygotowanym przez ZUS przyszedł czas na decyzję polityczną. Przekazanie środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej i zapisanie ich na indywidualnych kontach w ZUS to jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Zmiany w emeryturach – propozycje ministerstwa

Jak zaznaczył w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister Marcin Zieleniecki, projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i przedstawiony został partnerom społecznym. Wiceminister przypomniał, że jest to propozycja rekomendacji po przeglądzie emerytalnym. Na zlecenie resortu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 27 debat. Projekt ministerstwa składa się z dwóch części: jedna dotyczy systemu pierwszofilarowego, czyli administrowanego przez ZUS, druga zaś dotyczy drugiego i trzeciego filaru emerytalnego. W tych dwóch dokumentach jest ocena dotychczasowego funkcjonowania systemu emerytalnego, oparta na danych statystycznych i wynikach badań naukowych, oraz propozycje zmian.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczył, że jednym z mankamentów na przykład trzeciego, dobrowolnego filaru emerytalnego, jest niedostosowanie rozwiązań prawnych do zmieniającego się rynku pracy. Problem polega na tym, że nawet jeśli zatrudniony był objęty na przykład Pracowniczym Programem Emerytalnym, to w razie przejścia z firmy prywatnej do publicznej środki zgromadzone w PPP nie podążają za pracownikiem. Cały sektor administracji publicznej jest wyłączony z działania ustawy o Pracowniczych Programach Emerytalnych – zwrócił uwagę wiceminister Marcin Zieleniecki i dodał, że jest to przykład elementu, który wymagałby pewnej korekty i takich mankamentów jest dużo więcej.

http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomosci/system-emerytalny-rzad-pis-szykuje-zmiany-emerytury/qxnr3w

 

art1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *